نقش قدرت در کاهش استرس - رهبران برای جوان ماندن و کاهش استرس چه کارهایی انجام دهند - سایت تفریحی بیا تو تفریح
نقش قدرت در کاهش استرس - رهبران برای جوان ماندن و کاهش استرس چه کارهایی انجام دهند

نقش قدرت در کاهش استرس – رهبران برای جوان ماندن و کاهش استرس چه کارهایی انجام دهند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نقش قدرت در کاهش استرس یکی از موارد حیاتی است. به عنوان رهبر و مدیر، در طول روز با مشکلات زیادی روبرو هستید. استرس بالایی دارید. اما ممکن است ندانید که برای کاهش استرس و اضطراب ها باید چه کارهایی انجام دهید.

ارتباط هورمون ها با استرس و اضطراب – نقش قدرت در کاهش استرس

قدرت مقوله ای بسیار مهم برای رهبران است. با وجود قدرت شرایط برای رهبران تغییر می کند. پژوهش دانشمندان «دانشگاه تگزاس» نشان می دهد کارآمد ترین رهبران میزان بالایی از «تستوسترون» و میزان کمتری هورمون «کورتیزول» (هورمون استرس) در خون خود دارند. به گفته این محققان، این در هر دو جنس یکسان است. به عبارت دیگر تستوسترون اضطراب را کم می کند. تستوسترون زیاد و کورتیزول کم به معنای انرژی زیادتر و خستگی کمتر است.

 

دوپامین چیست؟

حتی اندک قدرتی، سبب انتزاعی تر شدن تفکر می‌شود و نبود قدرت، دست کم بطور موقت، تیزی ذهن را کم می کند. قدرت سبب ترشح تستوسترون می‌شود و ترشح تستوسترون موجب افزایش ترشح «دوپامین».

دوپامین برای فعالیتهای مهم مغز به خصوص فعالیتهای بخش قدامی مغز، برنامه‌ریزی، هدف گذاری، رسیدن به هدف و تفکر استراتژیک ضروری است.

دوپامین همچنین «سیستم پاداش» را که در عمق میانی مغز قرار دارد تحریک می کند. سیستم پاداش، شبکه ای است که مسئول احساسات خوشایند ماست؛ سیستمی که باعث می ‌شود «افزایش حقوق، تعریف و تمجید و سکس» برای ما لذت بخش باشد.

نقش اضطراب و  استرس در میزان قدرت رهبر یا مدیر

قدرت، داروی بسیار قوی ضد اضطراب و افسردگی است، اما «اکسیر جوانی» نیست.

رییس یک شرکت یا اداره بزرگ یا رهبری یک کشور بسیار اضطراب آور است؛ مقوله قدرت به این افراد در غلبه بر اضطراب کمک می کند.

رهبران یا مدیران بسیاری را می شناسیم که در دوران ریاست خود خیلی سریع پیر شده‌اند. بهترین مثال که شما با آن آشنا هستید، آن تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا است، یا دیوید مویز، سرمربی سابق منچستر یونایتد. این افراد در طول ده ماه حضور در الدترافورد بقول بسیاری از مفسران، جلوی چشم فوتبال دوستان پیر شدند.

 

رهبران باید بتوانند این اضطراب فلج کننده را تاب بیاورند. چون استرس و اضطراب تاثیری عکس تاثیر قدرت دارد، قوای شناختی مغز را کم می کند و باعث نگرانی و بدبینی می‌شود؛ صفاتی که به درد رهبری نمی‌خورد.

قدرت اما افراد را جسور و معطوف به هدف می کند. آنها جنگل را می‌بینند نه درختان را. آنها خوش‌بین هستند. با وجود تمام تردید ها، امیدوارند که به هدف خود برسند.

در نهایت نتیجه میگیریم که اجتماع بشری نیاز به رهبر دارد اما رهبر مصون از فساد نیست.

رهبران برای جوان ماندن و کاهش استرس چه کارهایی انجام دهند؟

محققان به این نتیجه رسیده اند که راه حل کاهش استرس رهبر یا مدیر، محدود کردن قدرت رهبر و نظارت جدی بر عملکرد او و گردش دائم قدرت است. محدود کردن قدرت مهمترین راه دور نگهداشتن تهدید قدرت است. که وقتی مطلق و ماندگار شود فساد می‌آورد. بهای این فساد را مردمان عادی خواهند پرداخت.

برای اینکه مقوله قدرت در جای درست استفاده شود و باعث فساد در سازمان نگردد، چند عامل بسیار حیاتی باید بکار بسته شود:

۱- نظارت ۲- آزادی بیان و  ۳- گردش مدام قدرت.

 

نقش قدرت در کاهش استرس – رهبران برای جوان ماندن و کاهش استرس چه کارهایی انجام دهند
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =