سرسوغاتی - سایت تفریحی بیا تو تفریح

سرسوغاتی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرسوغاتی

روایت

سرسوغاتی

نمونه‌هایی از کارت‌های تبلیغاتی داخل بسته‌های «پودر گوشت »

ورود انواع چاشنی‌های آشپزی و محصولات غذایی خارجی به ایران با بسته‌بندی‌های جدید، سابقه‌ی حدودا صدساله دارد. تصاویر و طراحی‌هایی از آشپز و آشپزخانه و اسباب آشپزی ایرانی زینت‌بخش بعضی از بسته‌بندی‌های مواد غذایی‌ای بود که به ایران وارد می‌شد. علی‌رغم ورود عکاسی به ایران، تصاویر چندانی از اسباب پخت‌وپز در آن دوره وجود ندارد. با ورود محصولات خارجی به ایران، برخی از شرکت‌ها به سنت مرسوم مغرب‌زمین، مواد لازم غذایی و آشپزی نظیر پودر عصاره‌ی گوشت (که به نظر محصول صنعتی جدید دهه‌های اخیر است اما سابقه‌ای بیش از یکصد سال دارد) یا چای یا ادویه‌جات و غیره را روی بسته‌بندی‌های خود معرفی می‌کردند. یکی از شرکت‌های تولید پودر عصاره‌ی گوشت آلمانی، کوشید تا در بسته‌بندی‌های خود کارت‌هایی را قرار دهد که در یک سوی آن مواد تشکیل‌دهنده و نحوه‌ی فرآوری محصولش نوشته شود و در دیگرسوی، به فراخور محل صدور جنس، تصاویری از سرزمین و مردمان مقصد نقش گردد. این شرکت آلمانی برای نخستین بار با همکاری گروهی از هنرمندان، تصویرسازی‌هایی را روی این کارت‌ها کشید که به معرفی مردم ایران و برخی صحنه‌های زندگی آن‌ها پرداخته بود. شرح تصاویر، ترجمه‌ی توضیحات فرانسوی پشت کارت‌ها است.

در این تصویر، مردی با لباس محلی خراسانی نقاشی شده و از وی به‌عنوان بزرگ طایفه یا قبیله یاد شده. در قسمت دیگر باعنوان قدم زدن در خیابان، بازاری تصویر شده که در آن گروهی از بانوان مشغول خرید و برخی از فروشندگان به کار تجارت مشغول‌اند. در کنار تصویر نیز خوراک‌پزی در بازار، سر دیگ را برداشته و غذایی را که تهیه کرده به مشتریان عرضه می‌کند.


بانویی ایرانی در لباس بیرون، با چادر و پیچه. در بخش دیگر نیز طبالان و شیپورچیان شاهی که هر بامداد و شامگاه با زدن کرنا و طبل مردم را از طلوع و غروب خورشید مطلع می‌کرده‌اند، تصویر شده‌اند.


در این تصویر بانویی با لباس محلی از عشایر ایران، احتمالا از عشایر شمال خراسان، تصویر شده است. در قسمت دیگر کشاورزانی در مزرعه با ادوات زراعت مشغول کشاورزی‌اند.


در این کارت، یک بازاری در لباس بازاریان تصویر شده. در قسمت دیگر نیز گروهی از بندبازان و هنرمندان در کار سرگرم کردن مردم‌اند.

داستان

منتشر شده در:سایت تفریحی بیا تو تفریح

سرسوغاتی
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =