حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید - سایت تفریحی بیا تو تفریح

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید 

جنگ حهانی دوم با تخریب چندین کشور و دنیا گشایی هیتلر همراه بود که ماجراهای عجیب و جالبی را همراه با خود داشت. جنگ جهانی دوم حدود ۸۰ سال پیش به پایان رسید اما هنوز بحث در مورد این جنگ خانمانسوز داغ است. در طول جنگ جهانی دوم رویدادها بزرگی به وقوع پیوست که بارها و بارها در کتاب ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و مستندهای فراوان به آنها پرداخته شده است.

امروزه هر شخصی دست کم تا اندازه ای در مورد اتفاقاتیکه دراین جنگ بزرگ رخ داده آگاهی دارد. اما گرچه کلیات این نبرد بر کسی پوشیده نیست با این وجود حقایقی نیز دراین مورد گفته نشده یا کم اهمیت جلوه داده شده است. در ادامه این مطلب شما رابا حقایقی در مورد جنگ جهانی دوم آشنا خواهیم کرد که بی شک کمتر کسی از انها اطلاع دارد.

۱-فرانسه درسال ۱۹۴۰ تانک ها، تفنگ ها و سربازان بیشتری نسبت به کشور آلمان داشت

همیشه آن گونه فرض میشود که در طول جنک جهانی دوم، پیروزی های سریع اولیه و خیره کننده خودرا با بهره بردن از سلاح های مدرن و نیروی هوایی که برتری بزرگی نسبت به نیروهای متفقین داشت بدست آورده ودر می ۱۹۴۰ اروپا را درنوردیدند. اما حقیقت کاملاً متمایز است. در ۱۰ می ۱۹۴۰،

وقتی که آلمانی ها به فرانسه حمله کردند تنها ۱۶ گردان از ۱۳۵ گردان آنها مکانیزه بود؛ یعنی آن گردان هایی که به سیستم موتوری مجهز بودند. باقی نیروها برای حمل و نقل به اسب و ارابه متکی بوده و یا با پای پیاده در حال پیشروی بودند. در آن زمان فرانسه خود ۱۱۷ گردان رزمی داشت.

علاوه بر این تعداد سلاح های فرانسوی ها نیز بسیار بیشتر بود. نیروهای آلمانی ۷٫۳۷۸ قبضه توپخانه در اختیار داشت اما در طرف مقابل تعداد توپخانه های ارتش فرانسه ۱۰٫۷۰۰ قبضه بود. تفاوت به همینجا ختم نمی‌شود زیرا کشور آلمان ها تنها توانستند ۲٫۴۳۹ دستگاه تانک تجهیز کنند در حالی‌که فرانسوی ها در آن زمان بیش از ۳٫۲۵۴ دستگاه تانک در اختیار داشتند که غالباً آنها از تانک های آلمانی بزرگتر، مجهزتر و دارای تجهیزات دفاعی بهتری بودند.

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید

۲- برتری نیروی انسانی بریتانیا در حد غیر قابل باوری بود

قبل از شروع جنگ، بریتانیا تصمیم گرفته بود که قدرت نیروی دریایی و هوایی خود رابه شدت افزایش دهد و تنها پس از سقوط فرانسه بود که این کشور متوجه شد نیروی زمینی خودرا نیز باید به همان اندازه تقویت کند. با این وجود گرچه در زمان جنگ بیشترین نیروی انسانی در اختیار نیروی دریایی، هوایی، زمینی و حتی کشتی های تجاری بریتانیا بود اما دراین میان بیشترین نیروها در زمینه تولید هواپیما ودر وزارت تولید هواپیما بکار گرفته شد.

در طول زمان جنگ، این وزارت بیش از ۱۳۲٫۵۰۰ هواپیما تولید که رقمی غیر قابل باور بنظر میرسد. جالب این‌که در طول نبرد بریتانیا که نیروی هوایی کشور آلمان و بریتانیا عملاً جنگ را در دست گرفته بودند، تنها ۷۵۰ جنگنده در نیروی هوایی بریتانیا مشغول به فعالیت بودند.

۳- نیروهای متفقین تنها یک درصد از کشتی های تجاری خودرا از دست دادند

کشتی های تجاری که نیروهای متفقین در طول جنگ در دریایی آتلانتیک شمالی، شمالگان و آب های خودی از دست دادند تنها ۱٫۴۸ درصد کل ناوگان کشتیرانی این کشورها بود. در کل بیش از ۳۲۳٫۰۹۰ کشتی تجاری متعلق به متفقین در طول جنگ در دریا حضور داشتند که از این تعداد تنها ۴٫۷۸۶ فروند غرق شدند.

از این تعداد، ۲٫۵۶۲ کشتی متعلق به بریتانیا بود در حالی‌که روزانه بطور متوسط ۲٫۰۰۰ کشتی بزرگ و کوچک متعلق به این کشور در سراسر دنیا در حال حرکت در دریاها بودند. روی هم رفته محموله های تجاری دریایی بدون مشکل به مقصد می رسیدند هر چند در مواردی معدود تلفات سنگینی نیز به انها وارد شد.

۴- بریتانیا کمترین میزان جیره بندی را در اروپا داشت

فرانسه و بریتانیا بدون جیره بندی خاصی جنگ را شروع کردند و جیره بندی به شیوه ای بسیار محدود در ژانویه ۱۹۴۰ شروع شد. در آن زمان نیروهای فرانسوی هنوز در حال مقاومت بودند تا این‌که در انتها در ژوئن ۱۹۴۰ شکست خورد. در طرف مقابل، کشور آلمان قبل از وقوع جنگ جیره بندی را شروع کرده بود تا نیروهای نظامی خودرا تغذیه کند و این جیره بندی از ابتدا تا انتهای جنگ دربخش های بزرگی از جامعه ادامه داشت.

تقاضای غذا از کشور های اشغال شده باعث شد که مردم بسیاری گرسنگی بکشند به خصوص در مناطق شهری فرانسه که غذا به سختی پیدا می شد. اما مردم بریتانیا گرسنگی نکشیدند ودر حالیکه بعضی از غذاها جیره بندی شده بودند اما اکثر مواد خوراکی جزو اقلام جیره بندی شده نبودند.

بدین ترتیب درسال ۱۹۴۵ که جنگ به پایان رسید مردم بریتانیا نسبت به دیگر مردمان کشور های اروپائی سختی کمتری کشیده، گرسنگی کمتری تحمل کرده بودند ودر کل در شرایط بهتری قرار داشتند.

۵- ژاپنی ها راکت های کامیکازه داشتند

تنها نیروهای آلمانی نبودند که از نیروی راکتی در جنگ جهانی دوم استفاده کردند. بعد از پیروزی های اولیه، ژاپنی ها تلاش کردند که فاصله خود با تکنولوژی بریتانیا و ایالات متحده کاهش دهند. بدین ترتیب انها یک موشک ضد کشتی با هدایت انسانی که با نیروی راکت کار میکرد ساختند

که «اوکها» به معنای «شکوفه گیلاس» اسم داشت ودر روزهای انتهایی جنگ بعنوان یک سلاح کامیکازه یا همان انتحاری مورد استفاده قرار میگرفت. این موشک توسط هواپیمای مادر حمل شده و به محدوده هدف میرسید، سپس رها شده و به سوی هدف که طبق معمولً یک کشتی بود می رفت

ودر ادامه خلبان نیز هواپیمای خودرا با سرعت به هدف می کوبید. خلبانانی که این موشک را حمل می‌کردند «جینرای بوتای» نامیده میشدند که به معنای خدایان طوفان است اما با این موشک ها تنها ۳ کشتی جنگی متفقین غرق شد.

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید

۶- فیلد مارشان الکساندر باتجریه ترین فرمانده میدان نبرد جنگ جهانی دوم بود

فیلد مارشال را در پایان جنگ همه ی مردم بریتانیا به خوبی می شناختند اما امروزه کمتر کسی وی را می شناسد. او بسیار باتجربه بودو در تمامی مراحل و رده ها در طول نبرد نیروهایی را در خط مقدم جبهه رهبری می‌کرد. وی در طول جنگ جهانی اول، دهه ۱۹۳۰ و سال ۱۹۴۲ رهبری نیروهای بریتانیایی را بر عهده داشت.

او رهبری نیروهای خاورمیانه و دو ارتش را بر عهده داشت تا این‌که در انتها به فرماندهی عالی نیروهای متفقین در مدیترانه منصوب شد. علاوه بر این وی درسال های ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۰ رهبری نیروهای آلمانی در لیتوانی بر علیه نیروهای روسی را نیز بر عهده داشت.

۷- بین خلبانان ماهر آلمانی و نیروهای متفقین تفاوت زیادی وجود داشت

نیروی هوایی کشور آلمان موسوم به «لوفت وافه» رویکرد بسیار متفاوتی نسبت به نیروی هوایی متفقین در موضوع خلبانان ماهر خود داشت. خلبانان زبده لوفت وافه وادار بودند که ساعات بیشتری رابه انجام عملیات بدون توقف خود ادامه دهند ودر این میان به شدت هر یک سعی در بالا بردن امتیازات خود داشت.

در جبهه شرقی انها با خلبانان بی تجربه و ضعیف روسی روبه‌رو بودند و بدین ترتیب هر یک از آنها امتیازات بسیاری را در نبردهای هوایی بدست آورد. دراین میان بیبی هارتمن خلبان آلمانی بود که با ۳۵۲ مبارزه پیروز که با سرنگون کردن هواپیمای دشمن همراه بود خلبان برتر نیروی هوایی کشور آلمان بود. در برابر برترین آمار در بین نیروی هوایی بریتانیا متعلق به جیمز جانی جانسون تنها با ۳۸ رویارویی پیروز بود.

۸- جنگنده گم شده لوفت وافه

در همان زمانی که شرکت مسرشمیت رو به پیشرفت جنگنده های بی اف ۱۰۹ بود، کمپانی حریف او یعنی هنکل نیز یک هواپیمای جنگی تک بال تمام فلزی به اسم اچ ای ۱۱۲ را می تولید. نمونه های اولیه این دو جنگنده از لحاظ سرعت و ارتفاع پرواز کاملاً نظیر بوده و همه ی آنها سرعتی بیش از ۳۵۰ مایل در ساعت داشند.

هواپیمای اچ ای ۱۱۲ می توانست در ۱۰ دقیقه به ارتفاع ۲۰٫۰۰۰ پایی برسد و ارابه فرود آن نیز چنان محکم بود که خلبانان تازه کار نیز می توانستند به سهولت آنرا روی زمین بنشانند.این هواپیما می توانست مسافتی یالغ بر ۷۱۵ مایل «۱۱۴۴ کیلومتر» را بپیماید که حتی از جنگنده های دو موتوره مسرشمیت ۱۱۰ نیز عملکرد بهتری داشت.

با این وجود گرچه این جنگنده می توانست برتری خوبی در نبردهای هوایی برای لوفت وافه باشد اما به علت رابطه خوب گورینگ با ویلی مسرشمیت و ریشه ی یهودی هنکل، در انتها جنگنده هنگل مورد بی مهری فرمانده نیروی هوایی قرار گرفت.

۹- لباس آمریکایی پارسونز جکت بسیار آسان ساخته شده بود

لباس استانداردی که نیروهای آمریکایی بطور گسترده در میدان نبرد به تن داشتند ام ۴۱ اسم داشت که با اسم پارسونز جَکت بهتر شناخته می شد. این لباس بعد از آزمایش در گردان پنجم ایالات متحده در میدوِست و آلاسکا در تابستان و پاییز ۱۹۴۰ بالاخره درسال ۱۹۴۱ وارد ارتش این کشور شد و به خاطر ژنرال پارسونز که رهبری این گردن را بر عهده داشت به پارسونز جکت مشهور شد. طراحی این لباس با الهام از بادگیرهای غیرنظامی پیش از جنگ صورت گرفته بود.

ارتش ایالات متحده به زودی دریافت که بخش اعظم نیروهای این کشور سرباز اجباری بوده و سهولت، دوام و کاربردی بودن لباس سربازان از حالت و ظاهر نظامی داشتن اهمیت بیشتری دارد. این لباس در قسمت جلو دکمه و زیپ داشته و بسیار ساده، کم وزن و گرم بود که به پارچه و زمان دوخت بسیار کمی نیاز داشت و با مشورت بخش طراحی مجله مد اسکوایر طراحی شده بود.

۱۰- سیستم حمل و نقل موتوری کشور آلمان بسیار ابتدایی بود

تبلیغات کشور آلمان در زمان جنگ مبنی بر این‌که ارتش رایش سوم مجهزترین و پیشرفته ترین تجهیزات ودر کل ارتش را دارد باعث شده که حتی امروزه نیز بسیاری این ادعا را باور داشته باشند اما حقیقت این است که درسال ۱۹۳۹، کشور آلمان یکی از کشورهایی غربی بود که سیستم جول و نقل موتوری در آن بشدت عقب مانده بود،

هرچند شرکت مرسدس در زمینه مسابقات اتومبیلرانی همواره پیروز میدان بود. در ابتدای جنگ برای هر ۴۷ فرد آلمانی تنها یک وسیله موتوری در کشور وجود داشت در حالیکه این رقم در بریتانیا ۱۴ نفر به ازای هر وسیله موتوری، در فرانسه ۸ ودر ایالات متحده ۴ نفر به ازای هر ماشین بود.

این بدین معنا بود که ارتش کشور آلمان برای حمل و نقل و انتقال تجهیزات، مهمات، نیروها و مواد مصرفی خود به شدت به سیستم حمل و نقل ریلی، اسب، ارابه و پاهای سربازان پیاده خود متکی بود. در ابتدای جنگ نیز در ارتش کشور آلمان نیز تنها ۱۶ واحد مکانیزه وجود داشت. از این مهم تر این‌که این تعداد کم ماشین و تجهیزات

موتوری نشان دهنده وجود تعداد کمتری کارخانه، کارگاه، پالایشگاه و تعداد کمتری از افرادی بود که با رانندگی آشنایی داشتند. به عبارت ساده دراین زمینه کشور آلمان ضعف محسوسی داشت که در شکست این کشور بدون تاثیر نبود.

دانستنی ها

منتشر شده در: سایت تفریحی بیا تو تفریح

حقایق عجیب درباره جنگ جهانی دوم که باید بدانید
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 19 =