زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند
زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند

زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند

پژوهشگران انگلیسی در تحقیقات خود نشان دادند که حافظه زنان بیشتر و بهتر از حافظه مردان عمل می‌کند.

زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند

زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند

بااینکه زنان با رسیدن به سن یائسگی با مشکلاتی مانند فراموشی و تنبلی مغز مواجه می شوند و این نزول حافظه بعد از مرحله یائسگی هم ادامه می یابد اما اگر مغزشان به صورت طبیعی روند کهولت خود را طی کرده باشد از مردان هم سن و سال خود عملکرد بهتری را در زمینه به یادسپاری نشان می دهند.
حتماً شما هم بارها و بارها شنیده اید که مردها خیلی زود همه چیز را فراموش می کنند. شاید این حرف خیلی اغراق آمیز باشد اما به تازگی علم هم ثابت کرده است که زنان حتی در سنین میان سالی از حافظه بسیار بهتری در مقایسه با مردان برخوردار هستند.

درواقع برخی مطالعات نشان داده اند که زنان حتی از زمان کودکی در تکالیف مربوط به حافظه بهتر ظاهر می شوند به ویژه در مورد حافظه کلامی و این موضوع بعد از بلوغ و رسیدن به مرحله بزرگسالی بارزتر می شود. از طرف دیگر یافته ها نشان می دهد که این جنبه های حافظه با پیر شدن رو به اختلال می گذارد و اگر فرد تا پیش از ۵۰ سالگی مشکلاتی را در زمینه حافظه کلامی تجربه کند با احتمال بیشتری پس از ۶۵ سالگی با مشکلات شناختی مضاعف مواجه خواهد شد.

حالا محققان با بررسی اینکه یائسگی و تغییرات هورمونی چه اثراتی بر حافظه دارد به این نتیجه رسیده اند که زنان ۴۵ تا ۵۵ ساله همچنان بهتر از مردان از پس آزمایش های حافظه برآمدند و زنانی که هنوز یائسه نشده بودند نیز از آنهایی که دوران پس از یائسگی خود را می گذرانند بهتر عمل کردند که دلیل آن سطوح متفاوت استرادیول یا هورمون جنسی زنان است. وقتی این هورمون به هنگام یائسگی کاهش پیدا می کند یادگرفتن مسائل برای اولین بار و بازیابی اطلاعات برای خانم ها سخت تر می شود. با این حال بخش های متفاوت مغز زنان در حفظ خاطرات ذخیره شده خوب عمل می کند.

اما محققان در پاسخ به این سؤال که آیا یائسگی با آلزایمر ارتباط دارد یا خیر می گویند فراموشی های زنان بیش از آنکه به گذار به یائسگی ارتباط داشته باشد تحت تأثیر اضطراب های شغلی و لزوم چندکاره بودن است اما نمی توان منکر نقش حساس کاهش استرادیول در تغییرات شناختی زنان سالمند شد. درواقع آنچه حافظه زنان را کم توان می کند وضعیت باروری آن‌ها است نه سن و سال؛ بنابراین چه بسا هورمون درمانی بتواند برای حافظه و توانایی های شناختی زنان مفید باشد.

چرا مردان هرگز تاریخ مناسبتهای مهم مثل سالگرد ازدواج و روز تولد همسرشان را به یاد نمی‌آورند.
پژوهشگران می گویند: “آقایان! به شما توصیه می‌کنیم که مراقب حرفهایی که در طول سالیان دراز به یک خانم می‌گویید باشید، چون آنها هرگز هیچ چیز را فراموش نمی‌کنند!”

 

زنان حافظه بیشتری نسبت به مردان دارند
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =