پنجشنبه‌های بانشاط و بدون کیف در راه است - سایت تفریحی بیا تو تفریح

پنجشنبه‌های بانشاط و بدون کیف در راه است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پنجشنبه‌های بانشاط و بدون کیف در راه است

علی اصغر فانی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه 2 حاضر شد و ضمن تشریح گزارش 100 روزه وزارتخانه متبوعش، گفت: ساماندهی نیروی انسانی اولویت اول وزارت آموزش و پرورش است و امیدواریم بهسازی نیروها تا پایان اسفند ماه به اتمام رسیده و عملیاتی شود.

وی افزود: توسعه مشارکت های مردمی، برنامه دوم آموزش و پرورش است چرا که معتقدیم معلمان، اولیای دانش آموزان و خود دانش آموزان باید در اداره مدرسه مشارکت داشته باشند. ضمن آنکه توسعه مشارکت مردم در آموزش و پرورش در قالب دیگری همچون خیرین مدرسه ساز و مدارس غیردولتی متجلی است.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه توسعه مشارکت های مردمی یکی از بحث های جدی آموزش و پرورش است، گفت: مدیریت در منابع آموزش و پرورش نیز از بحث های جدی دیگری است، چرا که با همین بودجه ای که سالانه دولت در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد، می توان با بهره وری بهتر، بیشترین استفاده را برد که در این راستا سرانه ای کردن مدارس را طراحی کرده ایم که از سال 93 این طرح در تعدادی از مدارس کشور اجرا خواهد شد.

فانی گفت: در ابتدای آغاز دولت، با توجه به اینکه در آستانه بازگشایی مدارس قرار داشتیم، تلاش کردیم مدارس با کیفیت بهتری بازگشایی شود و شواهد نیز نشان می دهد که امسال بازگشایی نسبت به سنوات گذشته از کیفیت بالاتری برخوردار بود.

وی ادامه داد: همه قبول دارند که گام اول در حل مسئله، شناخت مسئله است و برای این منظور تاکنون حدود 750 مسئله در آموزش و پرورش شناسایی و طبقه بندی شده اند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سئوال که شما به عنوان وزیر برای حفظ منزلت معلمان، چه برنامه ای را در دستور کار دارید؟ پاسخ داد: آموزش و پرورش در تمام دنیا دارای شش رکن مدیریت، معلم، برنامه ریزی، مقررات آموزشی، فضای فیزیکی، تجهیزات و بودجه است؛ اما از نظر من نقش اصلی و مهم را معلم بر عهده دارد، چرا که با رفتار خود می تواند به عنوان الگو دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد.

فانی با تاکید بر اینکه باید فضای حاکم بر آموزش و پرورش، امنیت فرهنگی باشد، گفت: معلم باید جرات انتقاد، نظر دادن و پیشنهاد داشته باشد و به عنوان وزیر آموزش و پرورش آماده شنیدن نظرات همه معلمان هستم، چرا که معتقدم معلم باید همواره احساس کند که در برنامه ریزی و امور آموزش و پرورش حق اظهار نظر دارد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره ارزیابی خود از نظام آموزش فعلی، گفت: نظام آموزشی جدید که به 3-3-6 معروف است، جزئی از برنامه سند تحول است و این سند، یک سند جامع است و یک فرصت برای کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته پایه ششم وارد نظام تعلیم و تربیت شد، گفت: این کار مشکلاتی را ایجاد کرده است چرا که بدون تمهید مقدمات و داشتن نقشه راه، وارد نظام آموزشی شد.

فانی ادامه داد: رهبری در سال گذشته نیز تاکید داشتند که یک نقشه راه باید برای سند تدوین شود که متاسفانه بدون تدوین این نقشه راه، یک باره کلاس پنجمی ها را به ششم ابتدایی فرستادند و در آغاز سال تحصیلی با انبوهی از مشکلات از جمله فضا و نیروی انسانی مواجه شدیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: از سوی دیگر کتاب ها با عجله طراحی شد، به طوری که در سال جاری مجبور به اصلاح برخی از این کتاب ها شدند و همان زمان انتقاداتی به این نوع تدوین کتب داشتم، اما پاسخی نداشتند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: از سوی دیگر کتاب ها با عجله طراحی شد، به طوری که در سال جاری مجبور به اصلاح برخی از این کتاب ها شدند و همان زمان انتقاداتی به این نوع تدوین کتب داشتم، اما پاسخی نداشتند.

برای جبران کمبود نیروی انسانی مجبور شدیم از بازنشسته ها استفاده کنیم

وی با بیان اینکه به علت عدم تمهیدات لازم و ورود یک باره و با شتاب ششم به نظام تعلیم و تربیت، امسال با کمبود 24 هزار معلم در دوره ابتدایی مواجه شدیم که مجبور شدیم برای تامین آن، از معلمان بازنشسته و یا معلمانی که در شیفت دیگری تدریس می کنند، استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به علت عدم تمهیدات لازم و ورود یک باره و با شتاب ششم به نظام تعلیم و تربیت، امسال با کمبود 24 هزار معلم در دوره ابتدایی مواجه شدیم که مجبور شدیم برای تامین آن، از معلمان بازنشسته و یا معلمانی که در شیفت دیگری تدریس می کنند، استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: از سند تنها 3-3-6 در حال اجراست، اما در نقشه راه به دنبال تدوین راهکارهایی برای محتوا، روش ها، تامین نیروی انسانی متخصص، تجهیزات و فضای مناسب هستیم که در گام بعدی اجرایی خواهد شد.

فانی اظهار کرد: اجرای کامل سند تحول جزو تکالیف من در مجلس شورای اسلامی است و به مجلس قول داده ام که آن را اجرا کنم، بنابراین در حال حاضر مشغول تدوین نقشه راه برای اجرایی کردن سند هستیم تا زیر نظام های برنامه ریزی، نیروی انسانی، تجهیزات و مقررات آموزشی را تدوین کنیم که تدوین این زیر نظام ها بیش از یک سال طول خواهد کشید و پس از اتمام آن، اجرای کامل سند را آغاز می کنیم.

به گفته وی، در دو سال آخر وزارت، اجرا و عملیاتی کردن سند مبتنی بر تحقیق، روش های علمی اجرا خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره تعطیلی پنجشنبه ها نیز گفت: تعطیلی روز پنجشنبه ها با هدف تقویت فوق برنامه ها و ایجاد نشاط، امید و شادی در مدارس برنامه ریزی می شود و در حال حاضر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاونت پرورشی مشغول طرح برنامه ای برای تعطیلی پنجشنبه ها و تعریف برنامه شاد برای یک روز “بدون کیف” در مدرسه هستند که در آن دانش آموزان می توانند به مطالعه، کارهای هنری و سایر علاقه مندی های خود بپردازند.

فانی ادامه داد: سال ها پیش در کشور ژاپن شش روز تحصیلی در هفته را کاهش داده اند، اما این کاهش تعداد روز با کاهش حجم محتوا همراه بود، در حالی که در چند سال اخیر آموزش و پرورش با تعطیلی پنجشنبه ها نسبت به کاهش محتوا اقدام نکرده و این امر فشاری را برای دانش آموزان و معلمان به وجود آورده است؛ به طوری که در حال حاضر در برخی از دبیرستان ها دانش آموزان به جای شش ساعت، هشت ساعت آموزش دارند، البته برای حل این مشکل، به دنبال اصلاح کتاب ها هستیم.(ایسنا)

Author: Bia2Tafrih

پنجشنبه‌های بانشاط و بدون کیف در راه است
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =