فوت 3056 نفر به علت مصرف مواد مخدر - سایت تفریحی بیا تو تفریح

فوت 3056 نفر به علت مصرف مواد مخدر

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فوت 3056 نفر به علت مصرف مواد مخدر

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، بابک دین پرست امروز در نشست خبری که به منظور تبیین عملکرد 100 روزه حوزه کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی، در هفت ماهه نخست امسال 1627 نفر به دلیل سوء مصرف مواد مخدر فوت کرده اند که از این تعداد 1511 نفر مرد و 116 زن بوده اند و در مقایسه با سال قبل که 1751 نفر بود، کاهش هفت درصدی را نشان می دهد.

فوت 3056 نفر به علت مصرف مواد مخدر

وی افزود: بر اساس آمار سال گذشته 3056 نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند که این آمار نسبت به سال 90 کاهش 15 درصدی را نشان می دهد و می توان گفت روزانه هشت نفر در کشور به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.

به گفته دین پرست، بر اساس این آمار، بیشترین مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را تهران، اصفهان و کمترین مرگ و میر را استان های خراسان جنوبی و هرمزگان به خود اختصاص داده اند.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: پس از سوانح رانندگی بیشترین عامل مرگ و میر در ایران را سوء مصرف مواد مخدر تشکیل می دهد و بر اساس طرح شیوع شناسی، در سال گذشته 53 درصد معتادان را شاغلان تشکیل می دادند، همچنین از این تعداد 63 درصد متاهل و 75 درصد با تحصیلات دیپلم به بالا بودند.

وی افزود: با توجه به اینکه تحصیلات، شغل و تاهل سه امر محافظتی در برابر اعتیاد است، وجود این تعداد از معتادان با هیچ نرمی سازگاری ندارد و این نشان می دهد که افراد از عواقب خطرناک اعتیاد اطلاع دارند اما آن را باور ندارند که دلیل آن، اطلاعات دروغی است که به آنها داده می شود.

دین پرست همچنین با ارائه گزارش عملکرد حوزه فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، اظهار کرد: اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه در مقابل تهدیدات و آسیب های ناشی از مواد مخدر و روانگردان در بهره گیری از امکانات دولتی و غیردولتی با تاکید بر تقویت باورهای دینی مردم و اقدامات فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و تبلیغاتی در محیط های خانواده، کار، آموزش و تربیت در مراکز فرهنگ عمومی شکل گرفته است.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد به عنوان بالاترین سند اجرایی کشور، گفت: هدف نهایی از تدوین این سند، کاهش میزان بروز اعتیاد به مواد اعم از گرایش به مصرف، مصرف آزمایشی، مصرف کارگاهی و سوء مصرف و وابستگی است و مقرر شده حداقل 40 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش برنامه های استاندارد پیشگیری در طول برنامه پنجم توسعه یعنی از سال 90 تا 94 قرار بگیرند.

وی، این سند جامع را به عنوان نقشه راه فعالیت های فرهنگی و پیشگیری، عنوان کرد و افزود: در کانون های هدف، خانواده، مدارس و دانشگاه ها، محله ها و محیط کار و رسانه ها تعریف شده اند که باید در طول برنامه پنجم توسعه اجرایی شود.

دین پرست تصریح کرد: برای نخستین بار در متن تفاهم نامه که بین دستگاه ها مبادله شده، از سوی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید شده که وزرا و مسئولین دستگاه های فرهنگی و پیشگیری 80 درصد از اعتبارات مورد نیاز را که ابلاغ شده، تامین کنند و تخصیص 20 درصدی اعتبارات به این دستگاه ها از سوی ستاد نیز منوط به تامین اعتبارات 80 درصدی است.

وی افزود: همچنین بر اساس سند جامع پیشگیری از اعتیاد، استانداری ها موظفند 10 درصد از اعتبارات فرهنگی استان به اجرای این طرح در استان خود اختصاص دهند که بخشنامه آن آبان ماه امسال از سوی قائم مقام وزیر در امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر شورای اجتماعی کشور به استانداران ابلاغ شده است.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: برخلاف سال گذشته که به تعداد اندکی از دستگاه ها اعتبار اختصاص یافت، در سال جاری هشت دستگاه دیگر نیز به این دستگاه ها اضافه شده و بر این اساس دستگاه های دریافت کننده اعتبارات و پیشگیری شامل وزارتخانه های بهداشت و درمان، علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های بهزیستی، زندان ها، تبلیغات اسلامی، جمعیت هلال احمر، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، نیروی مقاومت بسیج، کمیته امداد و بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

به گفته دین پرست؛ ستاد امسال بودجه ای بالغ بر 20 میلیارد تومان را به حوزه فرهنگی و پیشگیری 15 دستگاه مرتبط فرهنگی اختصاص داده است.

وی با اشاره به بازنگری و اصلاح سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد، افزود: این سند با هدف بررسی موانع و مشکلات موجود در روند تحقق برنامه ها، روند اجرایی پروژه های مصوب توسط دستگاه ها، رفع خلاءها و نواقص سند و پیش بینی ساز و کارهای لازم برای پایش و ارزیابی میزان اثربخشی فعالیت ها در قالب کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه های فرهنگی و پیشگیری در حال بحث، بررسی و اصلاح است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از سازمان های مردم نهاد از در نظر گرفته شدن کمک 700 میلیون تومانی به این سازمان ها در حوزه پیشگیری و اختصاص رقم 670 میلیون تومانی برای 44 طرح اشتغال زایی خبر داد و افزود: علاوه بر این موارد 650 واحد مسکن به بهبود یافتگان مشمول واگذاری مسکن مهر شدند که از این تعداد نیز 126 نفر آنها مسکن خود را دریافت کرده اند.

شناسایی 1150 مرکز ترک اعتیاد غیرمجاز

وی با بیان اینکه در سال جاری بیش از هزار و 150 مرکز ترک اعتیاد غیرمجاز شناسایی شده اند، افزود: از میان کمپ های غیرمجاز شناسایی شده 40 درصد از آنها تعطیل و 486 مرکز زمینه های اخذ مجوز قانونی آنها فراهم شده است.

دین پرست همچنین با اشاره به طرح جمع آوری معتادان خیابانی، گفت: در چرخه مبارزه با مواد مخدر آسانترین کار جمع آوری معتادان است لذا سیاست های ستاد مبارزه با مواد مخدر توسعه مراکز درمانی داوطلبانه تمرکز داشته است. طرح جمع آوری معتادان خیابانی تنها برای بخشی از معتادانی که نخواسته و یا نتوانسته اند به این مراکز مراجعه کنند اجرا می شود و خدمات درمان در قالب این طرح ارائه خواهد شد.

Author: Bia2Tafrih

فوت 3056 نفر به علت مصرف مواد مخدر
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =