تنگستن و افزایش خطر سکته مغزی - سایت تفریحی بیا تو تفریح

تنگستن و افزایش خطر سکته مغزی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تنگستن و افزایش خطر سکته مغزی

ظاهرا حالا که فناوری هایی مانند آی تی دنج ترین گوشه های زندگی بشر را تسخیر کرده اند و انگار دیگر حتی به این راحتی ها نمی توان دنیای پیش از ظهور آنها را به خاطر آورد، نوبت به انواع تهدیدهای ریز و درشت احتمالی رسیده است که دانشمندان درباره آنها هشدار می دهند یا دست کم سعی می کنند به گونه ای جامعه جهانی را نسبت به آن هشیار سازند.

به روایت وب سایت مجله پریونشن که بتازگی منتشر شده است، مساله ای که بتازگی در کانون توجه برخی پژوهشگران قرار گرفته، رواج رو به گسترش استفاده از فلز تنگستن در دو دهه گذشته بوده است.

 

تنگستن؛ آشنای قدیمی

تنگستن عنصری است که در ترکیبات شیمیایی گوناگونی در طبیعت یافت می شود. ما هم در گذشته از این فلز در زندگی روزمره خود استفاده می کرده ایم. در همه لامپ های رشته ای یا همان لامپ های حبابی که روزگاری رواج داشتند، رشته فنری ظریفی وجود دارد که با عبور جریان برق، داغ و سرخ می شود و نور تولید می کند.

جنس این رشته فنری تنگستن است، اما امروزه این فلز نقش بسیار گسترده ای در تکنولوژی های روزمره و محبوب عموم مردم بازی می کند که با کاربردهای گذشته اش قابل مقایسه نیست. مثلا در گوشی های تلفن همراه یا لپ تاپ ها، کاربرد زیادی دارد.

 

خطر در کمین است

در آغاز راه، بسیاری از متخصصان تنگستن را ماده ای بی خطر می دانستند و می گفتند این فلز هیچ گونه تهدیدی برای محیط زیست یا سلامت انسان ندارد، اما نتایج پژوهش های جدید، کارشناسان را به بازنگری در این باور رسانده است.

در مطالعه جدیدی که بتازگی منتشر شده، پژوهشگرانی از دانشگاه اگزتر در انگلستان دریافته اند افزایش مقادیر تنگستن در بدن می تواند خطر سکته مغزی را دو برابر کند. طبق نظر سرپرست تیم تحقیقات، خانم دکتر جسیکاتیرل، این یافته ها ما را مجاب می کند این فلز را که تا کنون مورد مطالعه و تحقیق چندانی قرار نگرفته، هر چه بیشتر زیر نظر بگیریم.

دکتر تیرل از اعضای مرکز اروپایی سلامت انسان و محیط زیست دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر در این باره به فاکس نیوز گفته است: «دانش ما راجع به تاثیرات قرار گرفتن در معرض تنگستن و ورود آن به بدن انسان، بسیار اندک است، زیرا مطالعاتی که تا کنون انجام شده بسیار محدود بوده است. ما می دانیم که به هر حال به طرق مختلف در معرض این فلز قرار داریم. مثلا این فلز می تواند به منابع آبی و در نتیجه به غذای ما راه یابد، زیرا تنگستن ماده ای است که در خاک وجود دارد.»

یکی از دلایل بی توجهی جامعه علمی به اثرات و عوارض نامطلوب تنگستن بر سلامت انسان این است که تاکنون تصور می شده مردم بسیار کم در معرض تنگستن قرار دارند، اما دکتر تیرل می گوید این تصور باید تغییر کند زیرا هم تقاضا و هم عرضه این فلز با افزایش حیرت آور محصولات فناوری اطلاعات افزایش یافته است. بعلاوه تنگستن در طیف وسیعی از محصولات صنعتی و نظامی مانند آلیاژها و مرمی های فشنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

حال تصور کنید روزی عمر نه چندان بلند هر یک از این محصولات به سر می رسد و راحت ترین کار ممکن هم برای صاحبانشان ریختن آنها در دامان پهناور طبیعت است. به این ترتیب ما در حال حاضر مقادیر
قابل توجهی تنگستن به طبیعت اضافه می کنیم. در نتیجه این فلز هم راه خود را به منابع آبی و زمین های کشاورزی پیدا می کند و سرانجام وارد منابع غذایی بشر می شود.

اما این کار تا چه حد می تواند زیانبار باشد؟ دکتر تیرل می گوید: «من فکر می کنم این نگرانی هنوز در مرحله نظریه و شاید یک ایده خام قرار دارد. تنها می توان گفت اگر ما به استفاده گسترده خود از تنگستن ادامه دهیم، ممکن است بیش از اینها وارد طبیعت شود، اما فعلا هیچ شاهد دقیق یا اطلاعات موثقی در این زمینه در دست نیست. همه آنچه می دانیم این است که تنگستن در محیط زیست هست و ما در حال حاضر قطعا از آن بیشتر استفاده می کنیم.»

 

افزایش سکته مغزی

اما دکتر تیرل و همکارانش در مرحله نظریه توقف نکرده اند و برای تعیین خطرات احتمالی این فلز بر سلامت افراد، داده های مربوط به تنگستن در بدن 8614 نفر را که بین 18 تا 74 سال داشتند مورد بررسی قرار دادند. این اطلاعات به مدت 12 سال گردآوری شده بود. این پژوهشگران با بررسی دقیق نتایج حاصل از آزمایش نمونه های ادرار این افراد، به طور خاص به میزان تنگستن موجود در آنها پرداخته و سعی کردند رابطه ای میان آن و شرایط سلامت افراد بیابند.

در پایان کار معلوم شد مقادیر بالای تنگستن، به تنهایی و بدون حضور عوامل شناخته شده سکته مغزی، سبب افزایش بروز سکته مغزی خواهد شد. به علاوه هر چه میزان تنگستن در بدن افراد بالاتر باشد، احتمال بروز سکته مغزی نیز بیشتر خواهد بود؛ به ازای افزایش هر یک میکروگرم بر میلی لیتر تنگستن، خطر ابتلا به سکته مغزی در فرد دو برابر خواهد شد. این مساله بخصوص زمانی بیشتر اهمیت می یابد که بدانیم بالا رفتن میزان تنگستن می تواند سن بروز سکته مغزی را کاهش دهد و عامل مهمی برای این عارضه در سن کمتر از 50 سال باشد.

 

پرسش های بی پاسخ

با همه این یافته ها، هنوز پرسش های بسیار مهم اما بی پاسخی در ذهن دانشمندان قرار دارد. دکتر تیرل می گوید: «چه عاملی افراد را بیشتر در معرض تنگستن قرار می دهد؟ آیا سبک زندگی خاصی سبب آن می شود یا عوامل جمعیتی را باید در این مساله دخیل دانست. به هر حال ما هنوز اطلاع خاصی در این زمینه نداریم و باید به پژوهش های بیشتری بپردازیم.»

به علاوه، هنوز بدرستی معلوم نیست که چرا بالا رفتن میزان تنگستن در بدن باعث افزایش احتمال سکته مغزی می شود. با این حال محققان نظرهایی ارائه می کنند که شاید در آینده و در پرتو مطالعات بیشتر بتواند راهگشا باشد. مبنای همه این نظریه ها تقریبا این است که ممکن است تنگستن در برخی رویدادهای بیولوژیکی انسان دخالت کند. دکتر تیرل می گوید: «ممکن است باعث افزایش التهاب مغز شود یا برخی تاثیرات ژنتیکی را در پی داشته باشد. حتی ممکن است بر برخی عوامل، که خطر سکته مغزی را افزایش می دهند، تاثیر بگذارد.»

همچنین ما هنوز نمی دانیم چه مقدار از تنگستن در بدن ما خطرناک است. در واقع یکی از برنامه های پژوهشی آینده تعیین آستانه خطر است.

 

راه طولانی آینده

به گفته این پژوهشگران، در حال حاضر انبان دانش بشر درزمینه تاثیرات زیانبار استفاده وسیع از مواد شیمیایی مورد استفاده در زندگی روزمره خالی است، زیرا دست ما از پژوهش و تحقیق در این زمینه کوتاه
است.

رابطه تنگستن و سکته مغزی را باید مثالی از تاثیرات زیانبار مواد شیمیایی دانست. در واقع دکتر تیرل هشدار می دهد جامعه علمی جهانی باید متوجه باشد طی سال های اخیر بسیاری از صاحبان صنایع جدید مانند فناوری نانو، برای رسیدن به سودهای کلان اقتصادی، به استفاده روزافزون از ترکیبات خاص شیمیایی روی آورده اند، اما تحقیقات بسیار کمی انجام شده است تا به ما نشان دهد چگونه این مواد در رویدادهای زیستی بدن مداخله می کند. او امیدوار است یافته هایش متخصصان را تشویق کند اثرات تنگستن و دیگر فلزات را بر بدن بیشتر مورد بررسی قرار دهند./ ضمیمه سیب

مسعود ایثاری

Author: Bia2Tafrih

تنگستن و افزایش خطر سکته مغزی
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سیزده =