سیانور و سم جیوه در کمین هنرمندان ایرانی - بیا تو تفریح
468 60 x ADS
آخرین اخبار

خانه » اخبار ایران و جهان » سیانور و سم جیوه در کمین هنرمندان ایرانی

سیانور و سم جیوه در کمین هنرمندان ایرانی

سیانور و سم جیوه در کمین هنرمندان ایرانی هنرمندان سازنده سازهای زخمه‌ای در ایران به دلیل تنفس تدریجی سم آرسنیک و استشمام سیانور موجود در چوب درختان توت با خطر مرگ و مشکلات تنفسی حاد مواجه می‌شوند. پیشتر در سال 1311نخستین مورد مرگ ناشی از سم آرسنیک در کارگاه ساز سازی استاد یحیی گزارش شد.
 
خسروگلشنی در گفت و گویی که با خبرگزاری CHN دارد نسبت به وجود سم آرسنیک و سیانور در چوب درختان گردو و توت به سازندگان سازهای سنتی در کشور هشدار می‌دهد که با خطر مرگ زودرس ناشی از استشمام سم آرسنیک و سیانور مواجه هستند.
 
این درحالی است که رییس اتحادیه صنایع‌دستی اصفهان خبر از تولیدات خطرناک در حوزه‌ مشاغل هنری و تولیدات صنایع‌دستی می‌دهد.  این مسئول در گفت و گویی که با خبرگزاری میراث‌فرهنگی دارد از تولید ملغمه و سم استفاده از جیوه می‌گوید.
 
آنطور که شیردل رییس اتحادیه صنایع‌دستی اصفهان می‌گوید: تولید ملغمه و جداسازی طلا از جیوه سبب احساس خفگی و ناراحتی‌های جدی ریوی می‌شود و در بسیاری از موارد هم به‌ مرگ هنرمند منتج شده است.
 
این درحالی است که در کنفرانس نمایندگان تام‌الاختیار دولت‌ها 139 کشور مکلف شدند استفاده از جیوه و ترکیبات آن را در صنایع مختلف کاهش داده و تا سال2020میلادی به‌طور کامل حذف کنند.
 

Author: bia2tafrih

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

آخرین مطالب سایت