واقعيت ها در خصوص برنامه هسته اي ايران ناديده گرفته مي شوند - سایت تفریحی بیا تو تفریح

واقعيت ها در خصوص برنامه هسته اي ايران ناديده گرفته مي شوند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


به گزارش ايرنا، «كاظم غريب آبادي» روز سه شنبه در سمينار برنامه هسته اي ايران: گامي به جلو در سازمان مردم نهاد سوسيته دويت، در جمع گروهي از سفرا و ديپلمات هاي مقيم، اساتيد دانشگاه، محققان، اعضاي ارشد احزاب سياسي و اعضاي اين سازمان با تشريح پيشينه فعاليت هاي هسته اي ايران گفت: هسته اي شدن ايران به دهه ۱۹۵۰ باز مي گردد.

غريب آبادي خاطرنشان كرد: نخستين كشوري كه ايران را براي دستيابي به فناوري هسته اي ترغيب و اين فناوري را به ايران منتقل كرد، آمريكا بود اما اين كشور هم اكنون به مخالف جدي برنامه صلح آميز هسته اي كشور ما تبديل شده است.

وي افزود: در پنجم ماه مارس ۱۹۵۷موافقت نامه همكاري در خصوص كاربرد صلح آميز انرژي هسته اي بين دو كشور امضا شد و آمريكا نخستين رآكتور تحقيقاتي ۵ مگاواتي آب سبك را در ۱۹۶۷ به ايران داد. اين رآكتور اورانيوم ۹۳ درصد غني شده را مصرف مي كرد و آمريكا ۵ كيلوگرم از اين سوخت را به ايران تحويل داد.

غريب آبادي در ادامه اظهار داشت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي، جمهوري اسلامي تصميم گرفت به عضويت خود در ان پي تي ادامه دهد و به مقررات اين معاهده پايبند بماند اما با وجود حسن نيت ايران، معاهدات معتبر هسته اي ايران گرفتار سرنوشتي تلخ شد كه اين امر نشانه برخورد دوگانه و تبعيض آميز غرب با مسئله هسته اي ايران بود.

سفير ايران در لاهه در ادامه سخنان خود در باره دلايل ضرورت دستيابي به دانش و فناوري هسته اي كه امروزه جزو فناوري برتر به شمار مي آيد، اظهار داشت: امروزه در زمينه تأثير اين گونه علوم بر افزايش دانش بشري، غلبه بر طبيعت و تامين رفاه و سعادت زندگي انسان ترديدي وجود ندارد و به عنوان عنصر اصلي و پايه ضروري براي توسعه پايدار مورد تصديق گرفته است.

غريب آبادي با بيان اينكه هدف اصلي جمهوري اسلامي ايران از توسعه فناوري هسته اي، توليد برق است، اظهار داشت: بر اساس برنامه توسعه اقتصادي كشور و تصميم مجلس، ايران بايستي تا سال ۲۰۲۵ از طريق ساخت نيروگاه و تهيه سوخت مورد نياز آنها از منابع داخلي و خارجي ۲۰ هزار مگاوات برق هسته اي توليد كند.

وي خاطرنشان كرد: ايران در جستجوي الگوي انرژي سازگار با توسعه پايدار و معاش نسل كنوني و آينده خود، ناچار از انتخاب تنوع بخشي به منابع انرژي خود است و از همين رو تصميم به توسعه انرژي هسته اي گرفته است. اتخاذ اين رويكرد ارتباطي با انقلاب اسلامي ايران در ۱۹۷۹ ندارد، بلكه پيش از انقلاب هم همين سياست در پيش گرفته شده بود.

سفير جمهوري اسلامي ايران در هلند در ادامه اظهار داشت: در فاصله سالهاي ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۱ جمعيت ايران تقريبا ۲ برابر شد و به ۷۵ ميليون نفر رسيد. تا سال ۲۰۵۰ اين رقم به ۱۰۵ ميليون نفر خواهد رسيد و با توجه به برنامه كشورمان براي دستيابي به خودكفايي در حوزه انرژي، گزينه ديگري جز تنوع بخشي به منابع انرژي باقي نمانده است.

غريب آبادي در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به كساني كه استدلال مي كنند، ايران با وجود داشتن منابع عظيم نفت و گاز نيازي به انرژي هسته اي ندارد، گفت: منابع تجديدناپذير، قابل اعتماد نيستند ضمن اينكه كشورهاي توليدكننده نفت از نظر مساحت و جمعيت و نيازها با يكديگر متفاوت هستند و همچنين ايران تنها كشور توليد كننده نفت نيست كه در پي دستيابي به انرژي هسته اي است.

وي افزود: بايد به اين نكته هم توجه داشته باشيم كه سوخت هاي فسيلي تنها به نسل كنوني تعلق ندارد، بلكه نسلهاي آينده نيز نسبت به اين منابع حق دارند و همچنين از نظر زيست محيطي نيز هيچ چاره اي نداريم مگر آنكه به سراغ انرژي هاي كم كربن برويم.

سفير كشورمان در هلند در ادامه اظهار داشت: تحميل رويكرد تبعيض آميز و استاندارد دوگانه،جمهوري اسلامي را ناگزير كرد تا يك سياست چرخه سوخت بومي را پيگيري نمايد.

غريب آبادي با بيان اينكه ايالات متحده طبق موافقت نامه منعقده در قبل از سال ۱۹۷۹ ملزم به تأمين سوخت جديد براي رآكتور تحقيقاتي ۵ مگاواتي تهران بود، گفت:پس از انقلاب، آمريكا با نقض تعهدات خود از انتقال اين سوخت به ايران ممانعت به عمل آورد و مذاكره با ديگر توليدكنندگان نيز به جايي نرسيد و از سوي ديگر ايران ۶۰ تن يو اف ۶ در اروپا دارد كه هنوز به ايران منتقل نشده است.

وي ادامه داد: بايستي به اين نكته نيز اشاره شود كه ايران در سال ۱۹۷۵، ده درصد سهام كارخانه غني سازي اورانيوم اورديف در تريكاستين فرانسه را خريداري كرد. با وجود اين، حتي يك گرم از اورانيوم توليدي اين كارخانه را دريافت نكرد در حالي كه براي رآكتور تحقيقاتي خود كه ايزوتوپ براي مصارف پزشكي توليد مي كرد، نياز مبرم داشت.

غريب آبادي همچنين اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران با نشان دادن حسن نيت و بردباري خود براي رفع ابهامات و با اقدامات اعتمادسازانه فراتر از تعهدات قانوني خود، با آژانس بين المللي انرژي هسته اي همكاري كرده است و براي نمونه بيش از هفت هزار نفر روز از تأسيسات هسته اي ايران بازرسي انجام شده است.

وي خاطرنشان كرد: ايران حدود ۲ سال و نيم به صورت داوطلبانه همه فعاليت هاي مرتبط با غني سازي و تبديل اورانيوم را به حالت تعليق درآورد. همچنين پروتكل الحاقي را امضا نمود و بيش از ۲ سال آن را به صورت داوطلبانه به اجرا درآورد. از سوي ديگر، جمهوري اسلامي تعهدات توافق جامع پادمان را پذيرفته و اين رويه را نيز ادامه داده و بازرسان آژانس طبق اين توافق و بدون هيچ مانعي به وظايف خود عمل كرده اند.

غريب آبادي تاكيد كرد: تمامي فعاليتهاي هسته اي ايران شامل غني سازي مطابق با مقررات آژانس بين المللي انرژي هسته اي، معاهده عدم اشاعه و موافقت نامه پادمان تحت نظارت جامع و پيوسته آژانس از طريق حضور بازرسان و دوربينها انجام مي شود.

وي در ادامه سخنراني خود اظهار داشت: در نتيجه اين اقدامات ايران براي شفاف سازي و همكاري با آژانس، تاكنون هيچ سندي مبني بر وجود برنامه سلاح هسته اي در كشورمان يافت نشده است. برخي سرويس هاي اطلاعاتي براي بيش از دو دهه از بمب خيالي ايران حرف مي زنند، اما خيالات آنها به واقعيت نپيوسته چرا كه سلاحهاي هسته اي جايگاهي در راهبرد امنيتي و دفاعي جمهوري اسلامي ايران ندارد.

سفير ايران در لاهه با بيان اينكه ايران خود قرباني سلاحهاي شيميايي است كه توسط برخي كشورهاي غربي به رژيم صدام داده شده بود، افزود: بي اعتنايي ايران به توليد سلاحهاي كشتار جمعي، علاوه بر باورهاي ديني ما كه فتواي مقام معظم رهبري نماد آن به شمار مي آيد، ريشه در ملاحظات اخلاقي و تجربه تلخ ايران در شهادت ۱۳ هزار نفر و زخمي شدن بيش از ۱۰۰ هزار ايراني ناشي از كاربرد سلاحهاي شيميايي دارد.

نماينده دائم ايران در سازمان منع سلاح هاي شيميايي با رد تلاش ايران براي ساخت سلاح هسته اي، استفاده از انرژي هسته اي صلح آميز را طبق مقررات ان پي تي از حقوق انكارناپذير كشورمان به عنوان عضو اين معاهده و همچنين عضو همه پيمان هاي خلع و كنترل سلاح دانست و افزود: مردم ايران ممانعت از دستيابي به حقوقشان را با وجود رعايت تعهدات، بي احترامي به خود تلقي مي كنند.

غريب آبادي همچنين تحريم ها را غيرسازنده خواند و اظهار داشت: تحريم ها تأثيري بر برنامه هسته اي ايران ندارند، ضمن آنكه با حقوق بين المللي بشردوستانه نيز مغايرت است.

وي مذاكره بر مبناي احترام متقابل و رهيافت برد – برد را بهترين گزينه براي حل و فصل اين موضوع خواند و افزود: با توجه به روي كار آمدن جناب آقاي روحاني، افق جديدي در خصوص مذاكرات هسته اي باز شده است و اميدواريم ۱+۵ از اين فرصت استفاده كند.

سفير كشورمان در پايان سخنراني خود، با اشاره به اينكه ايران براي اولين بار ايده خاورميانه عاري از سلاحهاي هسته اي را در سال ۱۹۷۴ ارائه داد، خواستار ايجاد خاورميانه اي عاري از سلاحهاي هسته اي شد و افزود: تحقق چنين امري امنيت و ثبات را در منطقه خاورميانه تقويت خواهد كرد.

غريب آبادي همچنين بر اين نكته تأكيد كرد كه رژيم صهيونيستي به عنوان رژيمي كه عضو هيچ يك از معاهدات خلع و كنترل سلاح نيست، بايستي هر چه سريع تر و بدون هيچ پيش شرطي به معاهده ان پي تي بپيوندد.

انجمن سوسيته دويت كه در سال ۱۸۰۲ تأسيس شده، در امور سياسي و اجتماعي فعاليت مي كند كه بيش از ۲۸۰۰ عضو دارد. در نشست هاي اين سازمان انديشمندان، اساتيد دانشگاه، سياستمداران، نظاميان، ديپلماتها و نمايندگان سازمانهاي بين المللي مستقر در لاهه حاضر مي شوند.

اروپام** ۱۷۰۱ ** ۱۵۹۷

Powered by WPeMatico

واقعيت ها در خصوص برنامه هسته اي ايران ناديده گرفته مي شوند
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =