همكاري هاي ايران و تاجيكستان گسترش مي يابد - بیا تو تفریح
468 60 x ADS
آخرین اخبار

خانه » اخبار ایران و جهان » همكاري هاي ايران و تاجيكستان گسترش مي يابد

همكاري هاي ايران و تاجيكستان گسترش مي يابد


به گزارش ايرنا ، رشيد عبدالله در گفت و گو با رسانه هاي محلي، همكاري هاي دوشنبه با تهران را براي جمهوري تاجيكستان مهم و كليدي عنوان كرد و افزود: طي سال هاي اخير ايران به يك شريك مهم راهبردي تاجيكستان ، بويژه در زمينه اقتصادي تبديل شده است.

رشيد عبدالله با اشاره به شروع به كار دولت جديد ايران به رياست حسن روحاني گفت: هم اكنون روحاني تيم كاري خود را با جديت تشكيل داده و براي چهار سال رياست جمهوري خود برنامه ريزي راهبري كرده است.

اين محقق گفت: بدون شك ايجاد روش هاي جديد در مناسبات با جهان خارج ، مخصوصا با كشور هاي غربي و دولت هاي حوزه خليج فارس در اولويت سياست هاي دولت روحاني قرار دارند.

عبدالله اظهار داشت: رييس جمهوري ايران و تيم او براي توسعه همكاري هاي دو جانبه ، مخصوصا در اجراي طرح هاي مهم راهبردي در زمينه هاي انرژي و حمل و نقل و ارتباطات براي تاجيكستان توجه بيشتري خواهند داشت و با همين هدف در مرداد سال جاري همراه خان ظريفي وزير امور خارجه تاجيكستان از جمهوري اسلامي ايران بازديد و با حسن روحاني نيز ملاقات كرد.

به گفته اين تحليلگر سياسي ،حضور امامعلي رحمان رييس جمهوري تاجيكستان در مراسم تحليف حسن روحاني افزود: در حاشيه اين مراسم وي با حسن روحاني ملاقات و طرفين به طور عمومي مسايل همكاري هاي دو جانبه را مورد بررسي قرار دادند و رييس جمهوري تاجيكستان از حسن روحاني دعوت كرد كه تا به تاجيكستان سفر رسمي داشته باشد و اين دعوت از جانب ايشان پذيرفته شد.

وي گفت: ملاقات دوم رحمان با روحاني در حاشيه نشست سازمان همكاري هاي شانگهاي ،ماه گذشته در بيشكك پايتخت قرقيزستان برگزار شد.

عبدالله گفت: رييس جمهوري اسلامي ايران در برنامه خود براي لغو تحريم هايي كه عليه كشورش اعمال شده است ، توجه بيشتري دارد و تلاش خواهد كرد با انجام گفت و گو با سران كشور هاي امريكا ، انگليس، فرانسه و اتحاد اروپا و همچنين روسيه مسايل را حل و فصل نمايد.

تحليلگر تاجيك گفت: جمهوري اسلامي ايران در اجراي برنامه هاي خود در تاجيكستان خيلي صادق است و مطمئنا ايران در دوره جديد سياسي ، سرمايه گذاري در اين كشور را توسعه مي دهد.

وي گفت: همكاري هاي وسيع اقتصادي ايران و تاجيكستان از سال هاي گذشته آغاز و در طول اين مدت طرح و پروژه هاي متعدد و زيربنايي در تاجيكستان به اجرا در آمده است .

وي گفت: هم اكنون در تاجيكستان ۲۰۰ شركت ايراني به طور گسترده در زمينه هاي مختلف فعاليت دارند.

آساق**ه.ص**۱۶۶۳**۵۹۸۱

Powered by WPeMatico

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

آخرین مطالب سایت