نقشه راه ژنو - سایت تفریحی بیا تو تفریح

نقشه راه ژنو

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


به گزارش ايرنا، قرار است در اين نقشه راه چشم انداز و هدف واحد طرفين مذاكرات مشخص و حركت در اين مسير آغاز شود.

در حقيقت در مذاكرات ژنو ، ايران و گروه ۱+۵ مداليته يا نقشه اي را طراحي خواهند كرد كه در آن ابتدا تا انتهاي مسير براي طرفين چراغاني و روشن است.

پايان اين نقشه راه، آن جايي است كه تحريم‌ها عليه ايران لغو شده و ايران حق غني سازي دارد و نگراني هاي طرف مقابل نيز برطرف شده است.

ايران بارها تاكيد كرده است كه تعليق غني سازي، موضوع مذاكرات نيست اما چارچوب‌هاي غني سازي، سطح و ميزان آن و شكل و محلش، موضوعاتي است كه مي تواند موضوع مذاكره باشد.

ايران و گروه ۱+۵ درحالي در مذاكرات ژنو قرار است در خصوص تدوين نقشه راه يا مداليته به توافق برسند كه ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز در حال تدوين مداليته جديدي هستند.

البته نقشه راه ژنو در حقيقت مداليته اي كلي و فراتر از مداليته ايران و آژانس است و حتي مي توان گفت كه مداليته ايران و آژانس در دل آن قرار مي گيرد.

به تعبير ديگر چون مذاكرات ايران و آژانس فني و حقوقي است، بايد در دايره اي فراتر ، يعني مذاكرات ايران و گروه ۱+۵ كه مذاكرات سياسي است، مسير اصلي و گام هاي متقابل طرفين تعيين شود.

فقط در مذاكرات سياسي ايران و گروه ۱+۵ است كه مي توان ما ما به ازاها و امتيازهاي متقابل را مطرح و در خصوص آن تصميم گيري كرد.

بر اين اساس ترتيب مذاكرات به نحوي تنظيم شده است كه ۱۱ روز پس از مذاكرات ايران و گروه ۱+۵ در ژنو، دور جديد مذاكرات ايران و آژانس نيز برگزار خواهد شد.

نخستين دور مذاكرات ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي پس از روي كارآمدن دولت جديد در ايران، روز پنجم مهرماه در فضايي مثبت در وين برگزار شد.

اين مذاكرات ۱۰ ساعت پس از مذاكرات وزيران خارجه ايران و گروه ۱+۵ در نيويورك، در محل نمايندگي دائمي ايران در وين برگزار شد.

دراين دور از مذاكرات رضا نجفي سفير و نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي رياست تيم مذاكره كننده ايراني و هرمان ناكارتس معاون مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي رياست تيم آژانس را برعهده داشت.

روساي دو تيم مذاكره كننده، پس از حدود شش ساعت مذاكره ، اين دور از مذاكرات را بسيار مثبت توصيف كردند.

طرفين همچنين توافق كردند كه دور آتي مذاكرات ششم آبان ماه يعني ۱۱ روز پس از مذاكرات ايران و گروه ۱+۵ برگزار شود.

دور آتي مذاكرات ايران و گروه ۱+۵ در روزهاي ۲۳ و ۲۴ مهرماه جاري در ژنو برگزار خواهد شد.

** از مداليته وين تا نقشه راه ژنو

يوكيا آمانو مديركل آژانس حدود يك ماه پيش در نشست فصلي شوراي حكام تاكيد كرد كه آژانس به همكاري سازنده با دولت جديد ايران براي حل و فصل مسايل باقي مانده از طريق ديپلماتيك متعهد است.

آمانو همچنين در گزارش جديد خود آمادگي آژانس را براي تدوين مداليته اي شفاف با هدف كاهش هرگونه سوء تفاهم احتمالي با ايران اعلام كرده است.

ايران و آژانس تاكنون ۱۱ دور مذاكره كرده اند. علي‌ اكبر صالحي رييس كنوني سازمان انرژي اتمي در سال ۱۳۹۰ در زماني كه مسووليت وزارت امور خارجه را برعهده داشت در راستاي همكاري ايران و آژانس، پيشنهاد تدوين مداليته جديدي را مطرح كرد كه سنگ بناي دور جديد مذاكرات شد.

طبق مداليته يا برنامه عمل سال ۲۰۰۷ يا همان سند INFCIRC/۷۱۱ ، شش مساله باقيمانده آزمايشات پلوتونيوم، سانتريفيوژهاي پي يك و پي دو، منشاء آلودگي، سند اورانيوم فلزي، پلونيوم ۱۱۰ و معدن گچين در سال ۲۰۰۸ حل و فصل شد و مدير كل قبلي آن را به شوراي حكام گزارش كرد.

هر چند آمانو، مداليته ۲۰۰۷ را كامل اعلام نكرد، ولي ايران براي نشان دادن حسن نيت خود وارد مذاكراتي شد كه هدف آن دستيابي به مداليته جديد بود.

يك ماه پس از طرح اين پيشنهاد از سوي صالحي، هرمان ناكارتس معاون پادمان مديركل آژانس كه معمولا رياست تيم مذاكره كننده اين نهاد با تهران را برعهده دارد، به دعوت جمهوري اسلامي در يك سفر پنج روزه از تاسيسات هسته اي ايران بازديد كرد.

ناكارتس در آن سفر همراه معاونين خود از نيروگاه اتمي بوشهر، تاسيسات غني سازي نطنز و فردو، تاسيسات اصفهان شامل كارخانه توليد ميله هاي سوخت و نيز رآكتور تحقيقاتي آب سنگين اراك و كارخانه توليد آب سنگين اراك بازديد كرد.

در آن سفر، جمهوري اسلامي ايران براي نشان دادن حسن نظر خود در اقدامي بي سابقه حتي اجازه بازديد از سايت تحقيق و توسعه سانتريفيوژهاي پيشرفته را نيز به معاون مديركل داد.

ناكارتس در آن سفر، دو دستور كار مذاكراتي اعمال ترتيبات پادمان در تاسيسات فردو و ديگري پيگيري موضوع مطالعات ادعايي را داشت.

وي بهمن ماه سال ۱۳۹۰ نيز به عنوان رييس گروه مذاكره كننده آژانس براي حضور در دور اول گفت وگوها، سفر سه روزه اي به تهران داشت.

سه هفته پس از آن نيز (اول اسفنده ماه ۱۳۹۰)، ناكارتس براي حضور در دور دوم گفت و گوهاي ايران و آژانس سفري دو روزه به تهران انجام داد.

پس از آن، چند دور مذاكرات در وين برگزار شد تا اينكه اول خرداد ماه سال گذشته آمانو سفري يك روزه به تهران داشت كه ناكارتس نيز در اين سفر وي را همراهي كرد.

مذاكرات براي دستيابي به مداليته جديد در وين و تهران ادامه يافت، ولي از نشست شوراي حكام در آذر ماه سال گذشته اين گفت وگوها وارد مرحله جديدي شد.

مديركل آژانس در آن نشست تاكيد كرد كه اين نهاد در پي توافق با ايران در مورد يك مداليته براي حل و فصل موضوعات باقي مانده است.

آمانو با اشاره به اينكه آژانس قويا مصمم به گفت وگو است، تصريح كرد: فرصت حل و فصل ديپلماتيك موضوع هسته اي ايران فراهم شده است و همه بايد از آن استفاده كنيم.

در پي اين اظهار نظر آمانو، هفتمين دور مذاكرات در تهران برگزار شد.

ناكارتس كه رياست تيم هفت نفره آژانس در اين دور از مذاكرات را برعهده داشت، هنگام بازگشت به وين تاكيد كرد كه انتظار داريم ديدگاه شكل يافته در مذاكرات را نهايي و بلافاصله اجرايي كنيم و همچنين ابراز اميدواري كرد مذاكرات آتي به تدوين مداليته حل و فصل موضوع منجر شود.

بر اساس توافق طرفين، دور هشتم مذاكرات ۲۷ دي ماه سال گذشته در تهران برگزار شد، ولي باز هم توافق نهايي مداليته جديد عملي نشد.

هرچند ناكارتس هنگام بازگشت به وين اعلام كرد كه مذاكرات ادامه مي يابد، ولي در عين حال گفت كه با توجه به برخي اختلاف نظرها در اين دور گفت وگوها، نتوانستيم مداليته جديد را نهايي كنيم.

نهمين دور مذاكرات ايران و آژانس اتمي بهمن ماه سال گذشته در تهران برگزار شد، ولي باز هم مداليته جديد نهايي نشد و دهمين دور مذاكرات نيز ۲۵ ارديبهشت در وين برگزار شد كه نتيجه اي نداشت.

در پي آن، آمانو در نشست شوراي حكام در خرداد ماه سال جاري تاكيد كرد كه مذاكرات به يك دور باطل افتاده است، موضوعي كه علي اصغر سلطانيه نماينده پيشين ايران در آژانس نيز بر آن صحه گذاشت.

هنوز چند روز از اين اظهار نظر آمانو نگذشته بود كه با پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري ايران، تغيير در معادلات ظاهر شد.

آمانو در نخستين اظهار نظر پس از انتخابات ايران تصريح كرد كه مديريت آژانس متعهد به ادامه مذاكرات با رييس جمهوري آينده ايران است و يك ماه پيش نيز در نشست شوراي حكام بر اين تعهد آژانس تاكيد كرد.

بر اين اساس دور يازدهم مذاكرات ايران و آژانس پنجم مهر ماه در فضايي مثبت در وين برگزار شد و طرفين توافق كردند كه در دور آينده مذاكرات كه پس از مذاكرات ژنو برگزار خواهد شد، وارد جزئيات شوند.

ديپلمات ها در وين اميدوارند در فرصت جديدي كه با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد فراهم شده است، ايران و گروه ۱+۵ و همچنين ايران و آژانس بتوانند به توافقات مهمي دست يابند.

به عقيده آنها توافق ايران و گروه ۱+۵ در ژنو بر مذاكرات آتي ايران و آژانس تاثير خواهد گذاشت.

اروپام ۱۳۴۴**۱۴۳۶

Powered by WPeMatico

نقشه راه ژنو
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 1 =