فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود - سایت تفریحی بیا تو تفریح

فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


دكتر سعيد سركار روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:درحال حاضر ۳۰ دانشگاه در دوره كارشناسي ارشد و ۱۵ دانشگاه در دوره دكتري فناوري نانو دانشجو مي پذيرند و در سال گذشته ۳۶۰۰ مقاله در زمينه فناوري نانو در كشور به چاپ رسيده است.

سركار افزود: در حال حاضر ۱۵ هزار متخصص در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا در حوزه فناوري نانو مشغول به فعاليت هستند.

وي گفت: در گذشته ايران در زمينه توليد علم در فناوري نانو رتبه ۵۹ در جهان و رتبه ششم را در ميان كشورهاي اسلامي داشت اما اكنون ايران در زمينه توليد علم نانو به رتبه هشتم در جهان و اول كشورهاي اسلامي ارتقا يافته است.

سركار گفت: اكنون ۳۰ شركت دانش بنيان، ۴۰ محصول نانو فناوري را كه به علت تحريم ها در اختيار كشورمان قرار نگرفته است ، توليد و صادر مي كنند.

وي يادآور شد : به عنوان نمونه بايد به داروي ضد سرطان اشاره كرد كه ۲۰ ميلي ليتر از اين دارو با قيمت ۷۰۰ دلار وارد كشور مي شد كه اكنون با قيمتي در حدود ۳۰۰ هزار تومان در داخل توليد مي شود و با حمايت بيمه در حدود ۳۰ هزار تومان در اختيار بيماران قرار مي گيرد.

وي گفت: بر اساس قانون اگر سرمايه گذاران دو سوم منابع مالي طرح هاي نانو را تامين كنند ستاد نانو يك سوم باقي مانده را تا سقف ۳۰۰ ميليون تومان تامين مي كند.

سركار افزود: اكنون ۱۰۰ شركت دانش بنيان در حوزه نانو در كشور فعاليت مي كنند كه متخصصان اين شركت ها ۱۱۰ اختراع را در آمريكا و اروپا به ثبت رسانده اند.

وي يادآور شد كه پيشرفت علمي كشور در حوزه فناوري نانو بسيار خوب بوده ولي در عرصه تجاري سازي اين فناوري موفق عمل نشده است .اين در حالي است كه ظرفيت كشور براي پيشرفت هاي گسترده در حوزه فناوري نانو بسيار مناسب است اما بايد زير ساخت هاي لازم براي شكوفايي آن فراهم شود.

علمي(۴)**۲۰۳۸**۱۵۸۱

Powered by WPeMatico

فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =