فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود - بیا تو تفریح
468 60 x ADS
آخرین اخبار

خانه » اخبار ایران و جهان » فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود

فناوري نانو در 9 حوزه صنعتي كشور استفاده مي شود


دكتر سعيد سركار روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:درحال حاضر ۳۰ دانشگاه در دوره كارشناسي ارشد و ۱۵ دانشگاه در دوره دكتري فناوري نانو دانشجو مي پذيرند و در سال گذشته ۳۶۰۰ مقاله در زمينه فناوري نانو در كشور به چاپ رسيده است.

سركار افزود: در حال حاضر ۱۵ هزار متخصص در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا در حوزه فناوري نانو مشغول به فعاليت هستند.

وي گفت: در گذشته ايران در زمينه توليد علم در فناوري نانو رتبه ۵۹ در جهان و رتبه ششم را در ميان كشورهاي اسلامي داشت اما اكنون ايران در زمينه توليد علم نانو به رتبه هشتم در جهان و اول كشورهاي اسلامي ارتقا يافته است.

سركار گفت: اكنون ۳۰ شركت دانش بنيان، ۴۰ محصول نانو فناوري را كه به علت تحريم ها در اختيار كشورمان قرار نگرفته است ، توليد و صادر مي كنند.

وي يادآور شد : به عنوان نمونه بايد به داروي ضد سرطان اشاره كرد كه ۲۰ ميلي ليتر از اين دارو با قيمت ۷۰۰ دلار وارد كشور مي شد كه اكنون با قيمتي در حدود ۳۰۰ هزار تومان در داخل توليد مي شود و با حمايت بيمه در حدود ۳۰ هزار تومان در اختيار بيماران قرار مي گيرد.

وي گفت: بر اساس قانون اگر سرمايه گذاران دو سوم منابع مالي طرح هاي نانو را تامين كنند ستاد نانو يك سوم باقي مانده را تا سقف ۳۰۰ ميليون تومان تامين مي كند.

سركار افزود: اكنون ۱۰۰ شركت دانش بنيان در حوزه نانو در كشور فعاليت مي كنند كه متخصصان اين شركت ها ۱۱۰ اختراع را در آمريكا و اروپا به ثبت رسانده اند.

وي يادآور شد كه پيشرفت علمي كشور در حوزه فناوري نانو بسيار خوب بوده ولي در عرصه تجاري سازي اين فناوري موفق عمل نشده است .اين در حالي است كه ظرفيت كشور براي پيشرفت هاي گسترده در حوزه فناوري نانو بسيار مناسب است اما بايد زير ساخت هاي لازم براي شكوفايي آن فراهم شود.

علمي(۴)**۲۰۳۸**۱۵۸۱

Powered by WPeMatico

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

آخرین مطالب سایت