فعالان ضدجنگ انگليس: جنگ عليه تروريسم ناكام شده است - سایت تفریحی بیا تو تفریح

فعالان ضدجنگ انگليس: جنگ عليه تروريسم ناكام شده است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


به گزارش خبرنگار ايرنا، جرمي كوربين نماينده پارلمان انگليس و رييس ائتلاف ضدجنگ اين كشور در يك نشست عمومي كه در لندن برگزار شد، تاكيد كرد: سياست مداخله نظامي در كشورهاي ديگر كه در سال ۲۰۰۱ ميلادي و به بهانه مقابله با تروريسم آغاز شد، شكست خورده است.

وي گفت: همان گونه كه ما از ابتدا پيش بيني مي كرديم اين سياست جنگ طلبانه نه تنها باعث ريشه كني تروريسم نشد، بلكه بهانه اي به دست گروههاي افراطي داد تا بتوانند براحتي در نقاط مختلف جهان نيرو جذب كنند و اكنون فعاليت هاي تروريستي به مناطق مختلف آفريقا، خاورميانه و … گسترش يافته است.

اين نماينده باسابقه حزب كارگر انگليس، ناكامي آمريكا و غرب در مداخله نظامي مستقيم در سوريه را يك پيروزي بزرگ براي جنبش ضدجنگ خواند و گفت: راي مخالف نمايندگان پارلمان انگليس به طرح دولت براي مشاركت در حمله نظامي به سوريه، همه برنامه هاي جنگ طلبان را به هم ريخت.

وي افزود: مخالفت پارلمان انگليس با جنگ باعث شد كه آمريكا نيز به دليل نگراني از مخالفت گسترده افكار عمومي با جنگ، موضوع را به كنگره ارجاع دهد كه در نهايت با توافق امضاء شده ميان آمريكا و روسيه در مورد خلع سلاح شيميايي سوريه، خطر فوري جنگ از بين رفت.

وي گفت: ما مخالف استفاده از سلاح شيميايي و ديگر تسليحات كشتار جمعي هستيم ولي در عين حال معتقديم استفاده از اين گونه سلاح ها نبايد بهانه اي براي مداخله نظامي و شروع جنگ ديگري در منطقه شود.

كوربين اظهارداشت: سوابق تاريخي نشان مي دهد كه آمريكا و ديگر كشورهاي غربي پيشگام استفاده از اين گونه سلاح ها در جهان بوده اند و اكنون صلاحيت ندارند با ادعاي مخالفت با استفاده از سلاح شيميايي به كشور ديگري در خاورميانه حمله كنند.

وي تاكيد كرد: جهان بايد بر اساس صلح و عدالت اداره شود، نه جنگ و اشغال. فعالان مدني و صلح طلب بايد اين ايده را در جهان ترويج كنند.

ما پس از موفقيت در جلوگيري از حمله نظامي آمريكا و غرب به سوريه، نبايد از پاي بنشينيم چرا كه خطر جنگ در جهان همچنان وجود دارد. فعالان ضدجنگ بايد كارزار صلح و عدالت را فراگير كنند و جنگ طلبان را منزوي نمايند.

وي گفت: در جريان راي گيري ماه گذشته در پارلمان انگليس، نمايندگاني كه در سال ۲۰۰۳ به جنگ عراق راي مثبت داده بودند، فهميدند كه اشتباه كرده اند و به همين دليل با حمله به سوريه مخالفت كردند تا اعتبار خود را نزد راي دهندگان احياء كنند.

وي از جمله عواقب تجاوز نظامي آمريكا و انگليس به عراق و افغانستان را تخريب و كشتار مردم آن كشورها، نابودي زيربناها، تاسيس زندان هاي مخفي، بازداشت هاي خودسرانه و شكنجه مظنونان تروريستي و در نهايت محدود شدن آزادي هاي فردي و مدني در كشورهاي غربي دانست.

ليندزي جرمن نويسنده انگليسي و از بنيانگذاران ائتلاف ضدجنگ اين كشور نيز طي سخناني در اين نشست گفت: جنگ عليه تروريسم كاملا شكست خورده است و ما شاهد هستيم كه پس از گذشت يك دهه از اشغال عراق و افغانستان، نه تنها وضعيت آن كشورها بهتر نشده بلكه بدتر نيز شده است.

وي افزود: هنوز بيش از ۱۰۰ هزار نيروي نظامي خارجي در افغانستان حضور دارند و هر هفته دهها نفر از مردم غيرنظامي و سربازان افغان و خارجي در آن كشور كشته و مجروح مي شوند.

وي اظهارداشت: علاوه بر تلفات انساني به اصطلاح جنگ عليه تروريسم، وضعيت حقوق بشر نيز در كشورهاي تحت اشغال بدتر شده است و حقوق مردم و از جمله زنان و اقليت ها نقض مي شود.

خانم جرمن گفت: از جمله نتايج منفي جنگ عليه تروريسم اين بود كه پديده تروريسم به مناطق مختلف جهان از خاورميانه گرفته تا آفريقا و حتي اروپا گسترش يافت، در حالي كه مقامات آمريكايي مدعي شده بودند هدف شان از حمله به افغانستان ريشه كن كردن تروريسم است.

وي افزود: كشورهاي غربي پس از حمله به افغانستان، عراق و ليبي قصد داشتند جنگ ديگري را با حمله به سوريه در منطقه خاورميانه آغاز كنند كه مخالفت گسترده افكار عمومي فعلا آنها را از اين كار باز داشته است.

وي تاكيد كرد: اين دستاورد بزرگي براي جنبش ضدجنگ بود ولي ما نبايد غافل شويم كه خطر جنگ هاي امپرياليستي همچنان وجود دارد و به همين دليل بايد با تمام قدرت به فعاليت هاي مدني خود در مخالفت با جنگ و اشغال نظامي ادامه دهيم.

سامي رمضاني استاد دانشگاه متروپليتن لندن و از رهبران گروه موسوم به عراقي هاي دموكراسي خواه ديگر سخنران اين نشست بود كه گفت: در طول تاريخ جنگ هاي استكباري همواره با ادعاهاي دروغ آغاز شده است، چون نظام سرمايه داري به اين جنگ ها نياز دارد.

وي افزود: در يك دهه گذشته نيز مداخلات آمريكا و غرب در كشورهاي ديگر با دروغ هاي بزرگي همچون مبارزه با تروريسم و سلاح هاي كشتار جمعي صورت گرفت كه ما امروز نتايج فاجعه بار اين تجاوزات را در عراق و افغانستان شاهد هستيم.

وي اظهارداشت: در مورد عراق ميليون ها نفر از جنگ آسيب ديدند و در نهايت نيز سلاح هاي كشتار جمعي ادعا شده هرگز يافت نشد. در افغانستان نيز نه تنها تروريسم ريشه كن نشد بلكه امروز فعاليت گروههاي افراطي نظير القاعده و تكفيري ها به ديگر مناطق جهان از جمله سوريه، يمن و كشورهاي آفريقايي نيز گسترش يافته است.

دكتر رمضاني گفت: فعاليت هاي تروريستي در واقع دو كاركرد براي كشورهاي غربي دارد؛ اول اينكه بهانه لازم را به آنها مي دهد تا به نام مقابله با تروريسم به كشورهاي ديگر تجاوز كنند و از سوي ديگر اين گروهها باعث ايجاد تفرقه در ميان مسلمانان و منزوي شدن گروههاي دموكراسي خواه مي شوند.

وي در ادامه سخنان خود مخالفت پارلمان انگليس با حمله به سوريه را نتيجه مخالفت گسترده افكار عمومي با جنگ و اشغالگري خواند و گفت: امروز جنگ طلبان در جهان منزوي شده اند و نمي توانند همچون سال هاي گذشته به راحتي به كشورهاي ديگر تجاوز كنند.

ميترا قيوم از فعالان افغان مقيم انگليس نيز طي سخناني به بررسي آثار منفي اشغال افغانستان پرداخت و گفت: حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ ميلادي نه تنها باعث بهبود اوضاع نشد، بلكه جان هزاران نفر از مردم بي گناه را گرفت و جنگ و ناامني هاي داخلي را تشديد كرد.

وي افزود: نقض حقوق بشر بويژه در مورد زنان و كودكان، فساد اقتصادي و توليد و قاچاق مواد مخدر همچنان در افغانستان ادامه دارد و نيروهاي نظامي خارجي نيز در اين مفاسد دست دارند.

وي اظهارداشت: چرخه جنگ و اشغال در افغانستان بايد پايان يابد. فقط با حذف جنگ و اشغال و سرمايه گذاري واقعي در آموزش و پرورش است كه مي توان بتدريج آينده افغانستان را ساخت.

خانم قيوم گفت: آمريكا و غرب براي اهداف بلندمدت سياسي و اقتصادي خود از جمله دستيابي به منابع غني معدني، افغانستان را اشغال كردند و ادعاهاي آنها در مورد مقابله با تروريسم و برقراري دموكراسي، دروغي بيش نيست. در واقع با حضور نظاميان خارجي و ادامه جنگ و درگيري هرگز دموكراسي واقعي حاصل نمي شود.

در ادامه اين نشست تعدادي از شركت كنندگان نيز نظرات خود را در مورد سياست هاي جنگ طلبانه غرب مطرح كردند و سپس جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

اروپام**۳۴۵

Powered by WPeMatico

فعالان ضدجنگ انگليس: جنگ عليه تروريسم ناكام شده است
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 10 =