تاجيكستان يك ميليون تن مواد سوختي از روسيه خريداري مي كند - سایت تفریحی بیا تو تفریح

تاجيكستان يك ميليون تن مواد سوختي از روسيه خريداري مي كند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


به گزارش ايرنا به نقل از گزارش اين وزارتخانه بر همين اساس روسيه عوارض مواد سوختي ارسالي به اين كشور را از پايان ماه ميلادي جاري (اكتبر) لغو خواهد كرد.

طبق اين توافق ، تاجيكستان از روسيه به ميزان يك ميليون تن مواد سوخت بدون عوارض گمركي طي سال ۲۰۱۴ وارد خواهد كرد.

پارلمان تاجيكستان هفته گذشته توافقنامه اي را نهايي كرد كه در مقابل ميزباني اين كشور براي استقرار پايگاه نظامي ۲۰۱ روسيه براي ۲۹ سال ديگر ، مسكو نيز عوارض مواد سوختي ارسالي به اين كشور را لغو كند، كمك هاي فني و نظامي به تاجيكستان ادامه يابد و مشكلي براي مهاجران كاري تاجيك در روسيه نيز ايجاد نشود.

تاجيكستان در حال حاضر ۳۸ درصد مواد سوختي مورد نياز خود را از روسيه وارد مي كند در حالي كه اين رقم در سال ۲۰۱۰ معادل ۹۲ درصد بود.

ازبكستان از دو سال پيش جريان شير گاز را به روي تاجيكستان بست و از آن موقع تاكنون اين كشور با مشكلات بيشتر تامين سوختي مواجه شده است.

روسيه نيز ميزان ارسالي مواد سوختي به تاجيكستان را به شدت كاهش داد.

در ماههاي اخير جمهوري قرقيزستان با تامين ۴۲ درصد مواد سوختي تاجيكستان ، از اين نظر در بين كشورهاي آسياي مركزي و روسيه پيشگام بوده است.

قرقيزستان كشوري است كه مواد سوختي مورد نياز خود را از روسيه بدون عوارض وارد مي كند و مجددا مقداري از آن را به كشور ثالث يعني تاجيكستان ارسال مي كند.

در هشت ماه ابتدايي سال جاري ميلادي تاجيكستان ۲۴۸ هزار و ۴۴۱ تن مواد سوختي وارد كرده است كه در مقايسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۲ حدود سه هزار تن بيشتر بوده است . ارزش متوسط مواد سوختي وارده به تاجيكستان به ازاي هر تن يك هزار و ۵۱ دلار اعلام شده است.

ميزان واردات بنزين به تاجيكستان طي اين مدت حدود ۸۶ هزار تن و به ازاي هر تن ۹۷۷ دلار بوده است كه در مقايسه با همين دوره زماني حدود ۲۴ هزار تن كاهش نشان مي دهد.

واردات سوخت گازوئيل در سال جاري نيز حدود ۹۶ هزار تن اعلام شد كه در مقايسه با هشت ماه ابتدايي سال گذشته ۱۸ هزار تن افزايش نشان مي دهد.ارزش هر تن مواد سوختي گازوئيلي وارداتي به اين كشور نيز يك هزار و ۲۲دلار بوده است.

ميزان واردات سوخت هاي جت ، نفت كوره ، قير طبيعي در اين مدت نيز حدود ۵۶ هزار تن اعلام شده است.

تاجيكستان در مدت ياد شده از قرقيزستان حدود۱۰۷ هزار و ۳۸۹ تن و از كشورهاي تركمنستان ، قزاقستان و روسيه نيز مجموعا حدود ۱۳۰ هزار تن مواد سوختي وارد كرده است.

آساق**ه.ص**۱۶۶۳**۵۹۸۱

Powered by WPeMatico

تاجيكستان يك ميليون تن مواد سوختي از روسيه خريداري مي كند
Rate this post
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.


مدیر سایت بیا تو تفریح


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =